• Home
  • GENKÖK Hakkında

GENKÖK Hakkında

GENKÖK Hakkında

Erciyes Üniversitesi Betül-Ziya Eren Genom ve Kök Hücre Merkezi (GENKÖK)  iki yıllık ön çalışma ve projelendirmenin ardından  2010 yılında temeli atılarak 2012 yılında faaliyete geçti. Ağırlıklı  olarak  genetik ve kök hücre alanında faaliyet yapan GENKÖK aynı çatı altında yaşam bilimleri alanında 14 farklı bölümü barındıran Türkiye’nin en büyük  araştırma merkezidir. GENKÖK Kayseri’li hayırsever Betül-Ziya Eren çifti, Kalkınma Bakanlığı, Kayseri Valiliği, Erciyes Üniversitesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Orta Onadolu Kalkınma Ajansı, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi,  Kayseri Ticaret Odası ve Erciyes Üniversitesi Teknopark ’in desteği ile kurulmuştur ve bugüne kadar 50 milyon TL harcama yapılmıştır.

Akıllı bina teknolojisi sistemi ile donatılmış Genom ve Kök Hücre Merkezi, 5 kat ve 8 bin m² kapalı alandan oluşmaktadır. Merkez bünyesinde, cGMP şartlarında Kök Hücre, cGMP şartlarında Gen Tedavi, Kök Hücre AR&GE Laboratuvarları,  Genom Araştırma ve Uygulama, Proteomiks, Moleküler Mikrobiyoloji, Transgenik Hayvan, Hayvan Davranış, Deney Hayvanı Barınağı, Bitki Biyoteknolojisi, Görüntüleme Merkezi, Biyobank, Metagenom, Hipoksi Laboratuvar  ile Biyoinformatik üniteleri bulunmaktadır. Kök Hücre Birimi’ nde bulunan 300 m² alan üzerinde GMP Laboratuvarı Ünitesi kurulmuştur. Bu birim içerisinde 2 adet Kök Hücre Üretim Suitleri ve 1 adet Gen Terapi Suiti bulunmaktadır. Kalite kontrol ve mikrobiyolojik kalite kontrol alanlarının da yer aldığı mekanda saklama tankları, makine/ teçhizat vb bulunmaktadır. Ayrıca merkez bünyesinde çok amaçlı bir konferans salonu, 4 adet dershane ve ofisleri içeren yaşam alanları bulunmaktadır.

GENKÖK üreten ürettiği ile de araştırma yapan, mezuniyet sonrası eğitim veren, dünyada bilinir ülkemizde lider bir araştırma merkezi olma yolunda  süratle ilerlemektedir. GENKÖK çalışanları ülkemizin ve diğer ülkelerin bilim insanlarına hizmet etmekten ve kendilerini birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kayseri’de ağırlamaktan mutluluk duymaktadır.